kosmetyki przeciwsłoneczne

Kosmetyki przeciwsłoneczne

Co roku w okresie wakacyjnym media zasypują nas informacjami i ostrzeżeniami dotyczącymi promieniowania słonecznego. Zwykle mówi się o nim w kontekście czerniaka czy innych nowotworów skóry i są to zdecydowanie najpoważniejsze konsekwencje nieuważnego korzystania z kąpieli słonecznych, choć nie jedyne.

Promienie UV możemy podzielić na promienie UV-A i UV-B. To właśnie te drugie odpowiedzialne są w głównej mierze za opaleniznę, ale także za raka. Jednocześnie są zatrzymywane przez chmury, szyby czy większość ubrań. UV-A to promienie o dłuższej wiązce, przez co docierają do nas nawet przez szyby czy w pochmurne dni. Skutki ich działania nie są widoczne natychmiastowo, ale efektem długoterminowym są uszkodzenia w głębszych warstwach skóry, które bezpośrednio przekładają się na powstawanie zmarszczek i fotostarzenie.

Właśnie dlatego warto chronić się przed negatywnymi skutkami działania promieni słonecznych i stosować kosmetyki, które nas przed nimi uchronią. Chronić powinniśmy każdą część naszego ciała - nie tylko skórę, ale także oczy i włosy.

Ochrona skóry

Jeśli mówimy o ochronie skóry, większość kosmetyków dzieli się na produkty do ciała oraz twarzy. Choć ich zadanie jest takie samo, różnica polega na konsystencji, składzie i szybkości wchłaniania. Jako że raczej nikt z nas nie chciałby chodzić z białą i błyszczącą się od kremu twarzą, kosmetyki takie tworzone są tak, by bielić w możliwie najmniejszy sposób, szybko się wchłaniać i nie pozostawiać na skórze tłustej warstwy. Bardzo często nakładamy je pod makijaż, jest to więc szczególnie ważne.

Wśród produktów ochronnych do twarzy znajdziemy również wiele kosmetyków, których główna funkcja jest inna, jednak mają one również filtr przeciwsłoneczny. Istnieją więc sera do twarzy, zwykłe kremy pielęgnacyjne (nieoznaczone jako przeciwsłoneczne), bazy pod makijaż, podkłady i pudry zawierające filtry. Stopień ochrony jest w nich zwykle niewielki, jednak nałożenie kilku kosmetyków z filtrami znacznie polepsza naszą ochronę dzięki ich grubszej warstwie.

Pamiętajmy jednak, że nałożenie kremu z filtrem SPF 40 oraz podkładu z SPF 20 nie sprawi, że nasza ochrona będzie na poziomie SPF 60. Wartość ochrony jest zawsze równa najwyższemu z filtrów, a więc w tym przypadku będzie to SPF 40.

Nie zapominajmy o stosowaniu ochronnych pomadek do ust zawierających filtry UV. Skóra na ustach to także skóra i ona również narażona jest na negatywne działanie słońca.

W przypadku kosmetyków do ciała zwykle polegać możemy na kremach, olejkach czy różnego rodzaju sprayach. Niektóre, oprócz funkcji ochronnej, pomagają uzyskać ładną, brązową opaleniznę lub łagodzą ewentualne podrażnienia. Należy pamiętać, aby stosować je także w miejscach, na które często zupełnie nie zwracamy uwagi takie jak uszy lub stopy.

Konieczna jest również ochrona tatuaży, które pod wpływem światła słonecznego blakną, a nawet mogą się rozlewać. Z myślą o nich zostały stworzone specjalne blokery w sztyfcie zawierające duże ilości substancji ochronnych, które jednocześnie są łatwe w aplikacji.

Ochrona włosów

Choć włosy są elementem ciała, który ciągle ulega “wymianie”, osoby, którym zależy na ich pięknym wyglądzie latem powinny szczególnie o nie zadbać. Promienie słoneczne nie tylko sprawiają, że włosy jaśnieją (lub blakną), ale wpływają także na niszczenie i przesuszanie. W drogeriach możemy znaleźć specjalne kosmetyki do włosów, które nie sklejają ich oraz nie zmniejszają ich objętości, jednocześnie pielęgnując i chroniąc. Występują one zazwyczaj w formie sprayu lub kremu.

Kosmetyki prewencyjne i na poparzenia

Co w przypadku, kiedy już za późno na ochronę, a nasza skóra doznała poparzeń słonecznych? Warto zastosować kosmetyki łagodzące ich skutki lub sposoby domowe. Wśród tych domowych znajdziemy np. robienie okładów z maślanki czy innych produktów nabiałowych, które wyciągają ze skóry gorączkę. Rynek kosmetyczny oferuje nam oczywiście różne produkty na poparzenia, a także całą masę kosmetyków łagodzących i wspomagających golenie, zwykle na bazie aloesu i pantenolu. Koją one skórę, nawadniają i odżywiają.

Zapobiegawczo warto natomiast stosować na skórę witaminę C. Badania wykazały, że skumulowana w skórze witamina po ekspozycji na słońce w znacznym stopniu zapobiega powstawaniu oparzeń. Znajdziemy ją chyba we wszystkich możliwych kosmetykach pielęgnacyjnych takich jak kremy, sera, balsamy, maseczki itd. Nie powinniśmy jednak stosować czystej formy witaminy C, czyli kwasu askorbinowego, bezpośrednio przed ekspozycją na słońce.

W ciągu ostatnich lat świadomość szkód, jakie może wyrządzić nieodpowiedzialne przebywanie na słońcu wzrosła ogromnie, a popyt na kosmetyki przeciwsłoneczne wzrósł nieporównywalnie. Pamiętajcie więc, aby chronić się przed nadmierną ekspozycją na promienie UV oraz obserwować swoją skórę, aby jak najwcześniej zauważyć ewentualne zmiany.