kosmetyki do koloryzacji włosów

Kosmetyki do koloryzacji i stylizacji włosów

Ludzie od wieków próbują modyfikować swoje ciała zgodnie z aktualną modą. Bardzo widoczne jest to zwłaszcza, jeśli chodzi o włosy, które są przecież bardzo wdzięcznym materiałem. Możemy z nich robić rozmaite fryzury lub zmieniać kolor, a żadne z tych działań nie ma efektu trwałego, jak to jest np. w przypadku tatuaży. Dlatego to właśnie włosy bardzo często stają się środkiem naszego wyrazu.

Na wstępie warto zaznaczyć, że tak jak w przypadku makijażu twarzy punktem wyjścia zawsze powinna być odpowiednia pielęgnacja, tak też dobrze zadbane włosy zniosą wiele naszych kaprysów, jeśli chodzi o stylizację czy zmiany kolorów. Nigdy nie powinniśmy o tym zapominać.

Produkty wspomagające stylizację

Zacznijmy więc od stylizacji. Jest to temat bardzo szeroki, często zaczynający się jeszcze przy pielęgnacji. Istnieje sporo kosmetyków do stosowania np. tuż po umyciu na wciąż wilgotne włosy, których zadaniem jest utrwalenie przyszłej fryzury lub zwiększenie podatności włosów na stylizację. Takie produkty zazwyczaj mają również działanie pielęgnacyjne. Mogą występować w formie pianki, kremu czy sprayu. W niektórych przypadkach powinniśmy być jednak ostrożni z ich używaniem, ponieważ nałożenie zbyt dużej ilości skutkuje oklapniętymi, wyglądającymi na tłuste włosami.

Inne rozwiązania stosujemy w niedługim czasie lub tuż przed stylizacją. Mogą to być więc olejki czy kremy chroniące włosy przed wysokimi temperaturami, które są bardzo wskazane, jeśli używamy suszarki, prostownicy, lokówki lub innych tego typu urządzeń. Popularnym kosmetykiem do stylizacji jest pianka, gdyż jest to kosmetyk bardzo lekki i zazwyczaj nie powoduje obciążenia włosów.

Kosmetyki stylizujące

Opisane wyżej kosmetyki mają działanie przygotowawcze i pomocnicze. Istnieją również produkty, które przez swoje działanie same tworzą określoną fryzurę. I nie, oczywiście żaden kosmetyk nie zrobi nam warkocza czy kucyka, ale możemy dzięki nim uzyskać efekt fal, prostych włosów lub zwiększyć objętość. Kosmetyki do fal opierają się często o sól morską, która w połączeniu z wodą tworzy tzw. efekt “beach waves” kojarzony zwykle z surferami. Z tego typu produktami nie wolno jednak przesadzać, ponieważ sól niszczy włosy.

Produkty prostujące są świetną alternatywą dla prostownicy, często zdarza się jednak, że obciążają włosy lub po prostu nie działają. Natomiast w kwestii podnoszenia włosów u nasady i zwiększania objętości możemy sięgnąć po różnego rodzaju pudry. Ich formuła sprawia, że włosy są mniej śliskie, dzięki czemu nie opadają płasko na głowę, tylko podpierają się na sobie. Efekty uzyskane takimi samostylizującymi produktami mogą być oczywiście punktem wyjścia do tworzenia bardziej skomplikowanych fryzur i upięć.

Produkty utrwalające fryzury

Ostatnim rodzajem kosmetyków do stylizacji są te do stosowania już po wykonaniu fryzury, których zadaniem jest utrwalenie efektu końcowego. Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać lakieru do włosów, który jest swego rodzaju niezbędnikiem w kobiecej kosmetyczce. Oprócz tego możemy też korzystać z past, gum i żelów do włosów. Są to produkty szczególnie popularne wśród panów, jako że z ich pomocą stylizuje się raczej krótkie włosy. Co ciekawe, istnieją nawet połączenia różnych typów kosmetyków, takie jak np. żel w sprayu, który świetnie sprawdzi się zamiast typowego lakieru.

Produkty do koloryzacji

Przejdźmy więc do tematu koloryzacji. Mamy tutaj kilka rodzajów środków, których zadaniem jest zmiana kolorów włosów. Najbardziej naturalnym jest henna. Ze względu jednak na swoją specyfikę, nasz wybór jest tutaj ograniczony do ciemnych odcieni. Warto też pamiętać, że włosy farbowane henną sprawiają trudność w sytuacjach, kiedy decydujemy się na zastosowanie zwykłej, chemicznej farby. Efektem takiego działania może być np. uzyskanie zupełnie nieoczekiwanego odcienia.

Koloryzacja nie musi wiązać się z trwałym efektem. Na rynku dostępne są rozwiązania jednodniowe, kilku lub kilkunastodniowe oraz trwalsze. Wśród środków do krótkotrwałej koloryzacji należą przede wszystkim różne kredy czy spraye, które utrzymują się na włosach do pierwszego mycia. Trochę trwalszym wyjściem są tonery i pianki. Tak jak kredy czy spraye, występują one zwykle w szalonych odcieniach. Utrzymują się do kilku lub kilkunastu myć, jednak warto pamiętać, że w ich przypadku istnieje ryzyko, że nigdy nie zmyją się do końca. Takie odcienie nie sprawdzają się również u osób o ciemnych włosach, które chcąc uzyskać taki kolor, powinny najpierw włosy rozjaśnić.

Rozjaśnianie to nic innego jak wytrawienie koloru włosa. Jest to proces, który w dużej mierze niszczy włosy, dlatego osoby niedoświadczone nie powinny wykonywać go samodzielnie.

Ostatnią formą farbowania jest koloryzacja trwała, która może być poprzedzona rozjaśnianiem właśnie. Tak uzyskany kolor wypłukuje się w niewielkim stopniu, a jest to zależne głównie od wybranego odcienia. Ciemne brązy i czernie raczej nie ulegają temu procesowi, tak samo jak blondy. Najmniej trwałe są odcienie rudości i czerwieni oraz wszelkie nienaturalne kolory.

Jeśli znudził nam się aktualny kolor i chcemy czegoś zupełnie innego, powinniśmy poddać się dekoloryzacji. Kosmetyki w tym celu stworzone mają za zadanie wypłukanie farby z naszych włosów w możliwie najmniej inwazyjny sposób.

Stylizacja i koloryzacja daje nam ogromne możliwości wyrażania siebie oraz zmiany swojego wyglądu. Należy jednak pamiętać, że często mają one jednak negatywny wpływ na stan naszych włosów, dlatego warto używać ich z głową oraz stosować odpowiednią pielęgnację.