kosmetyki do pielęgnacji włosów

Kosmetyki do pielęgnacji włosów

Piękne, lśniące włosy potrafią być ogromnym atutem i powodem zazdrości. Faktem jest jednak, że obecnie nie musimy polegać na tym, co dała nam Matka Natura, a możemy trochę poprawić jej dzieło za pomocą odpowiednich produktów kosmetycznych. Potrzeba jednak do tego cierpliwości, czasu i odpowiedniej wiedzy.

Kosmetyki oczyszczające

Podstawą pielęgnacji włosów jest ich regularne mycie. Częstotliwość mycia włosów określamy oczywiście indywidualnie, biorąc pod uwagę ich potrzeby. Szampon to kosmetyk, do którego wiele osób nie przykłada większej uwagi, jako że ma on tylko chwilowy kontakt z włosami. Nie jest to do końca słuszne, ponieważ niektóre, silnie działające substancje myjące, mogą wyrządzić szkodę nawet w krótkim czasie. Opracowanych zostało wiele różnych technik mycia tak, aby jak najlepiej ochronić łuski włosów. Przykładem może być OMO, czyli odżywka - mycie - odżywka. Dzięki nałożeniu odżywki jeszcze przed zastosowaniem szamponu włosy są bardziej chronione i lepiej odżywione. Są to oczywiście metody dla tzw. włosomaniaków, jednak czasem warto spróbować wprowadzić je w życie, bo efekty mogą być spektakularne. Podstawą natomiast powinno być wybieranie takich szamponów, które skutecznie oczyszczają skórę głowy oraz włosy, jednocześnie nie przesuszając ich zbytnio. Warto więc sprawdzać składy.

W oczyszczaniu skóry włosy pomogą nam natomiast specjalne peelingi do skóry głowy, dzięki którym usuniemy martwe komórki i wszelkie zabrudzenia, a także pobudzimy cebulki do pracy.

Produkty pielęgnacyjne

Drugim dość powszechnie stosowanym kosmetykiem do pielęgnacji włosów jest oczywiście odżywka lub maska. Jej głównym zadaniem jest odżywienie i nawilżenie włosów, choć różne produkty mogą oferować dodatkowo inne korzyści takie jak np. wygładzenie lub ochrona koloru. Odżywki możemy podzielić na te do spłukiwania oraz bez spłukiwania. Pierwsze stosujemy tuż po myciu głowy. Nakładamy je na kilka lub kilkanaście minut, a następnie spłukujemy dokładnie tak, jak szampon. Odżywki bez spłukiwania stosujemy na włosy wilgotne, a czasem nawet suche. Zwykle takie produkty występują w formie sprayu lub kremu do wcierania.

Większości odżywek, niezależnie od sposobu użycia, nie powinniśmy nakładać na całą długość włosów, a od połowy. Jak sama nazwa mówi, są to odżywki do włosów, a nie do skóry głowy, która potrzebuje nieco innych substancji i może przez to zacząć wytwarzać więcej łoju (szybsze przetłuszczanie się włosów) lub nawet zareagować alergicznie.

Wcierki do skóry głowy

O skórę głowy możemy zadbać za pomocą wcierek. Są to specjalne płyny, które nakładamy tylko na skórę. Wcierki mogą być pomocne przy wielu różnych problemach, dotyczących właśnie skóry, a nie włosów jako takich. Istnieją wcierki przyspieszające porost włosów, mające pomagać w walce z łupieżem lub produkcją łoju. Tak jak odżywki raczej nie powinny mieć kontaktu ze skórą głowy, tak stosując wcierki powinniśmy unikać ich kontaktu z włosami.

Oleje do włosów

Bardzo pomocne w pielęgnacji włosów mogą się okazać oleje. Mają one wartość zarówno odżywczą, jak i ochronną. Z tego powodu w sklepach możemy znaleźć całą masę olejków ochronnych do nakładania na końcówki.

Istnieje również sposób pielęgnacji jakim jest olejowanie. Wykorzystujemy do niego oleje naturalne, bez dodatku silikonów ani innych substancji. Olejowanie polega na nałożeniu oleju na włosy i pozostawienie go na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, a nawet na całą noc. W tym czasie włos wchłania zawarte w nim substancje. Na koniec myjemy dokładnie włosy szamponem i stosujemy kolejne kroki pielęgnacji jak po zwykłym myciu.

Kosmetyki przeciwsłoneczne

Jako że włosy są tym elementem naszego ciała, który latem jest bardzo mocno narażony na działanie promieni słonecznych, również tutaj mamy ogromny wybór co do produktów ochronnych. Filtry UV do stosowania na włosach występują zwykle w formie sprayu, którym spryskujemy włosy przed ekspozycją na słońce. Mogą to być jednak również formuły bardziej kremowe, do nakładania palcami.

Wystawianie włosów na działanie promieni UV nie tylko sprawia, że ich kolor blaknie, ale uszkadzana jest dodatkowo sama ich struktura. Jeśli dodamy do tego słoną, morską wodę i wiatr to otrzymujemy przepis na wspaniałe wakacje, ale niestety bardzo niekorzystne i niszczące warunki dla włosów.

Oto i główne rodzaje kosmetyków do włosów i skóry głowy, które pomogą nam w ich pielęgnacji. Kolejnym krokiem jest ich koloryzacja oraz stylizacja, a wiedzę na ten temat możecie znaleźć w zakładce dotyczącej właśnie tych zagadnień.