kosmetyki do ciała

Kosmetyki do ciała

Choć największą uwagę przykuwamy do wyglądu i pielęgnacji twarzy, skóra ciała również zasługuje na odrobinę uwagi. Niejednokrotnie mierzymy się z problemem suchej i szorstkiej skóry czy rozstępami. Odpowiednie kosmetyki pomagają temu zaradzić.

Kosmetyki myjące

Najpopularniejszą i powszechnie stosowaną kategorią kosmetyków do ciała są produkty myjące. Mogą przybierać formę mydła, żelu czy pianek. Czasami stanowią połączenie kilku różnych kosmetyków. Mowa tu np. o żelu do mycia ciała oraz włosów lub olejkach, które nie tylko myją, ale również odżywiają skórę. Podczas wyboru produktów myjących dobrze jest zwrócić uwagę, aby w składzie nie znajdowały się substancje silnie myjące, które mogą wysuszać i podrażniać skórę.

Mimo że nie są to kosmetyki stricte myjące, w zachowaniu czystości i świeżości pomagają nam również dezodoranty i antyperspiranty. Rolą dezodorantu jest zapobiegnięcie powstania przykrego zapachu, natomiast antyperspirant powinien możliwie najskuteczniej zahamować sam proces pocenia. W ostatnich latach dość duże zainteresowanie opinii publicznej wzbudził składnik powszechnie stosowany w dezodorantach i antyperspirantach, którym jest sól aluminium. Pojawiły się bowiem podejrzenia co do szkodliwości owego związku chemicznego, przez co na sklepowych półkach coraz częściej możemy znaleźć produkty alternatywne, które zastąpiły ten składnik innymi.

Peelingi do ciała

Tak jak w przypadku pielęgnacji skóry twarzy, również nasze ciało potrzebuje złuszczania w celu usunięcia martwego naskórka. Właśnie dlatego zalecane jest używanie peelingów. O ile peelingi stosowane na twarz są oparte na działaniu kwasów lub bardzo delikatnych drobinek ścierających, o tyle skóra ciała wymaga silniejszego działania, czyli zastosowania peelingów gruboziarnistych. Nie należy stosować peelingów do ciała na twarz - może to się skończyć podrażnieniami i uszkodzeniem naskórka.

Balsamy do ciała

Bardzo popularnym produktem do ciała jest balsam. W celu nawilżenia i odżywienia skóry możemy jednak zastosować również kosmetyki w formie olejowej lub żelowej. Wszystko zależy od tego jakie formuły i konsystencje preferujemy. Na rynku dostępne są także balsamy połączone z żelem myjącym, do stosowania pod prysznicem. Taki produkt rozprowadzamy na ciele jak zwykły kosmetyk myjący, zostawiamy na kilka minut, a następnie spłukujemy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób zapominalskich lub niecierpliwych, musimy jednak liczyć się z tym, że formuła ta nie zapewni nam tak dobrego nawilżenia, jak tradycyjny balsam czy olejek.

Kosmetyki do depilacji

Wśród kosmetyków do ciała znajdziemy również całą gamę produktów do depilacji. Mogą to być pianki, które ułatwiają pracę maszynki do golenia, ale również specjalne kremy i pasty, które same usuwają zbędne owłosienie. Wystarczy tylko nałożyć je na skórę, odczekać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut i usunąć produkt specjalną szpatułką.

Chyba każdy słyszał też o wosku do depilacji, który najpierw rozgrzewany jest w dłoniach lub specjalnym urządzeniu, a następnie nakłada się go na ciało. Ciepły wosk przykleja się do skóry oraz włosków, a po zastygnięciu usuwa się go jednym szybkim ruchem. Nietrudno się więc domyślić, że jest to zabieg dość bolesny, ale bardzo skuteczny, ponieważ usuwa włoski wraz z cebulkami.

Produkty do dłoni i stóp

Osobną kategorią kosmetyków są produkty do dłoni oraz stóp. Są to części naszego ciała, które muszą znosić niezbyt przyjazne warunki, przez co narażone są na uszkodzenia i przesuszenia. Skóra jest w tych miejscach najgrubsza, dlatego znaleźć możemy specjalne kosmetyki, których zadaniem jest jej dogłębne nawilżenie oraz zmiękczenie. W tej kategorii znajdziemy przede wszystkim kremy, ale także maski czy np. sól do kąpieli stóp, która zmiękcza skórę i przygotowuje ją na dalsze zabiegi.

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły skarpetki eksfoliujące do stóp, czyli produkt jednorazowego użytku, którego zadaniem jest usunięcie martwego naskórka w sposób chemiczny. Foliowe skarpetki umieszczone w opakowaniu nakładamy na stopy, a następnie wlewamy dołączony do nich płyn. Później musimy już tylko odczekać kilkadziesiąt minut, ściągnąć skarpetki i zmyć pozostałości płynu. Zabieg nie jest nawet w najmniejszym stopniu bolesny, a obecne w produkcie kwasy w delikatny sposób naruszają strukturę martwego naskórka. Po kilku dniach zaczyna on sam odchodzić - skóra po prostu się łuszczy a efektem końcowym są gładkie i miękkie stopy.

Kosmetyki do pielęgnacji ust

Niezbyt szeroki asortyment znajdziemy wśród produktów do pielęgnacji ust, jest on jednak wystarczający, by kompleksowo o nie zadbać. Przydatne będą w tym celu pomadki ochronne, które możemy dostać w różnych formułach - zazwyczaj jest to sztyft, tubka lub słoiczek. W drogerii możemy także nabyć specjalny peeling do ust lub wykonać go samodzielnie, np. mieszając miód z cukrem. Kosmetyk taki nakładamy na wargi, a następnie pocieramy nimi o siebie. Drobinki ścierające usuną martwy naskórek, a nasze usta będą miękkie, gładkie i odżywione.

Wydawać by się mogło, że tylko wśród produktów do twarzy można się “zagubić” i mieć trudność z wyborem tych odpowiednich dla siebie, tymczasem kosmetyki do ciała również mogą sprawiać problem podczas zakupów. Warto mieć więc przy sobie taki poradnik podczas zakupów oraz korzystać z pomocy wykwalifikowanych sprzedawców.