kosmetyki i lakiery do paznokci

Kosmetyki i lakiery do paznokci

Pierwsze lakiery do paznokci w formie takiej, jakie znamy obecnie, zostały wymyślone na początku XX wieku. Sama historia ozdabiania paznokci sięga jednak zamierzchłych czasów. Już w starożytnym Egipcie barwiono je, wstrzykując w ich macierz barwniki. W ciągu ostatnich kilkunastu lat technologia związana z ozdabianiem paznokci zaczęła rozwijać się w zawrotnym tempie.

Lakiery tradycyjne

Każdy z nas zna najprawdopodobniej tradycyjne lakiery do paznokci i wie, jak je stosujemy. Nałożone na paznokieć wysychają same w ciągu kilku/kilkunastu minut, a zmywamy je za pomocą specjalnego zmywacza. Ich trwałość wynosi ok. 3-5 dni, nic więc dziwnego, że firmy kosmetyczne szukały sposobu na stworzenie “lakieru idealnego”, który nie tylko utrzyma się na paznokciach przez kilka tygodni, ale jednocześnie będzie w nienaruszonym stanie. Można powiedzieć, że im się to udało, choć nie osiadają one na laurach i dalej rozwijają “paznokciowe” technologie.

Lakiery hybrydowe i żele

Lakierem niemalże idealnym stały się lakiery hybrydowe. Początkowo dostępne tylko u profesjonalistów, aktualnie bardzo często stosowane przez zwykłe kobiety w domowym zaciszu. Utrzymują się na paznokciach do ok. trzech tygodni i nie odpryskują tak, jak zwykłe lakiery. Ich proces nakładania również znacznie się różni, choć dla jednych może być zaletą, a dla innych wadą.

Aby wykonać manicure hybrydowy, potrzebujemy bowiem minimum dwóch-trzech specjalnych lakierów, lampy imitującej światło UV oraz akcesoriów.

Pierwszym niezbędnym produktem jest baza, która zapobiega zabarwieniu się naturalnej płytki paznokcia oraz wzmacnia trwałość manicure’u. Przed jej zastosowaniem płytkę należy delikatnie zmatowić specjalnym bloczkiem polerskim oraz przetrzeć wacikiem nasączonym alkoholem. Wtedy możemy zastosować bazę i utrwalić ją w lampie UV.

Kiedy baza jest już utrwalona, nakładamy dwie cienkie warstwy lakieru kolorowego, każdą z osobna utwardzając. Jest to również czas na wykonanie zdobień, przyklejenie cyrkonii czy innych ozdób lub nałożenie pyłków lub brokatu.

Kiedy całość jest gotowa, pokrywamy paznokieć lakierem wierzchnim, tzw. top coatem, który również utrwalamy. Niektóre produkty łączą w sobie działanie bazy i top coatu, dzięki czemu nie musimy kupować dwóch osobnych lakierów.

Ważnym zapamiętania jest fakt, że lakiery hybrydowe nie wysychają w zwykłych warunkach. Do ich utwardzenia wymagana jest lampa. Może to być ogromna zaleta dla osób, które nie są wprawione i dość długo zajmuje im idealne pokrycie paznokcia lakierem. Dzięki temu nie musimy się spieszyć i możemy poprawiać całość aż do uzyskania pożądanego efektu.

Istnieją również specjalne żele, za pomocą których wykonujemy cały manicure wraz ze zdobieniami. Produkty te mają trochę inną formułę niż lakiery hybrydowe, ale również utrwalamy je w specjalnej lampie. Ich trwałość jest ponadto nieznacznie większa.

Oba rodzaje produktów możemy usunąć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie acetonu, który jednak ma negatywny wpływ na skórę wokół paznokci i same paznokcie. Polega on na namoczeniu wacików owym płynem i owinięciu wokół paznokci na kilkanaście minut. Drugi rodzaj, coraz powszechniej stosowany, to spiłowanie warstwy lakieru aż do naturalnej płytki. Jest to sposób bezpieczniejszy, pod warunkiem, że stosuje go osoba wprawiona. W przypadku osoby niedoświadczonej może się zdarzyć, że naruszy ona płytkę paznokcia, a co za tym idzie - osłabi ją i zniszczy.

Dodatki do manicure

Aby uatrakcyjnić nasz manicure hybrydowy, producenci prześcigają się w kreowaniu kolejnych propozycji. Na rynku dostępne są już pyłki takie jak np. syrenka lub holograficzny, specjalne lakiery magnetyczne, na których wzory tworzymy używając magnesu czy lakiery termiczne, zmieniające kolor pod wpływem temperatury. Producenci tradycyjnych lakierów nie pozostają w tyle i tworzą np. lakiery pękające czy zapachowe.

Paznokcie przedłużane

Na początku XXI wieku nastała moda na tipsy, czyli paznokcie doklejone. W sprzedaży były (i nadal są) specjalne zestawy z tipsami oraz klejem. Sztuczne paznokcie należy odpowiednio skrócić i opiłować, a następnie przyklejamy je tak, aby pokryły całą płytkę paznokcia. Profesjonaliści zazwyczaj stosowali tipsy innego rodzaju, czyli właściwie same końcówki paznokcia. Były one doklejane przy końcu palca, ucinane oraz formowane w odpowiedni kształt.

Aktualnie odchodzi się od metody przyklejania na rzecz przedłużania paznokci na specjalnej formie przy użyciu specjalnych produktów. Wygląda to o wiele naturalniej, a zrobione w ten sposób paznokcie zawsze pasują do naszej naturalnej płytki oraz dłoni.

Odżywki do paznokci

Osoby, których paznokcie są kruche i łamliwe, w pierwszej kolejności powinny sięgnąć po odżywki. Większość odżywek stosujemy według jednego z dwóch schematów. Pierwszy z nich zakłada, że codziennie nakładamy nową warstwę odżywki, a następnego dnia zmywamy ją i nakładamy kolejną. Drugi natomiast polega na nakładaniu odżywki codziennie po jednej warstwie przez kilka dni, a następnie zmyciu i powtórzeniu czynności od nowa.

Możemy również skorzystać z preparatów do wcierania oraz olejków. Są one bogate w substancje odżywcze, a ich zadaniem jest poprawienie nie tylko stanu paznokci, ale także skórek wokół nich, które narażone są na działanie różnych substancji chemicznych zawartych w kosmetykach do paznokci.

Czy w najbliższej przyszłości czeka nas przełom podobny do wprowadzenia lakierów utrwalanych w lampach UV? Czas pokaże. Nie można jednak zaprzeczyć, że możliwość noszenia pięknego, błyszczącego i przede wszystkim trwałego manicure’u nigdy wcześniej nie była bardziej dostępna.