kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Pielęgnacja twarzy, jako najbardziej rozwinięty dział kosmetyków, to temat rzeka. Wciąż próbujemy odkryć lub stworzyć nowe substancje kosmetyczne, natomiast marki prześcigają się w kreowaniu kolejnych “eliksirów piękna i młodości”.

Kosmetyki oczyszczające

Podstawą pielęgnacji twarzy jest oczyszczanie. Bez niego nawet najlepsze kremy się nie sprawdzą lub ich działanie będzie mocno ograniczone. Do oczyszczania stosujemy odpowiednie, dedykowane produkty myjące. Bardzo popularna w ostatnim czasie koreańska filozofia pielęgnacji twarzy spopularyzowała na Zachodzie używanie olejków myjących. Oleje bardzo dobrze zmywają bowiem makijaż, jak również wszelkie zanieczyszczenia, włącznie z naszym sebum.

Kosmetyk taki możemy kupić lub przygotować go samodzielnie z wybranych przez siebie olejów. Olej zmywamy za pomocą produktu na bazie wody, jakim może być żel, pianka, krem myjący itp. Te natomiast dobieramy do typu naszej cery lub jej problemów. Jeśli mamy więc problem np. z trądzikiem, do dyspozycji mamy produkty oczyszczające, dedykowane właśnie cerze trądzikowej.

Toniki

Kolejnym krokiem w pielęgnacji jest tonizacja. Kontakt skóry z wodą oraz substancjami myjącymi powoduje zaburzenie naturalnego ph skóry. Nie jest to dla niej duże zagrożenie, o ile równowaga zostanie przywrócona w stosunkowo szybkim czasie. Cera, której ph zostało zachwiane, ma problem m.in. z wchłanianiem z kosmetyków składników odżywczych. W celu przywrócenia równowagi stosuje się toniki, które oprócz tego mogą mieć dodatkowe funkcje, np. nawilżające lub oczyszczające.

Kremy

Kosmetykiem, który znajdziemy w większości kobiecych kosmetyczek jest krem. Na ten temat można pisać książki i wiele ich już powstało. Kremy możemy podzielić według różnych kategorii, jak np. ze względu na działanie. Tak jak w przypadku kosmetyków myjących czy toników, znajdziemy kremy dedykowane poszczególnych typom lub problemom skóry. Jedne będą więc odżywiać zmęczoną, poszarzałą skórę, a inne matowić i zapobiegać nadmiernej produkcji sebum.

Kolejnym kryterium podziału jest pora stosowania. Kremy na dzień są o wiele lżejsze, szybko się wchłaniają i nadają do nakładania pod makijaż. Te przeznaczone do stosowania wieczorem mają o wiele bogatsze formuły i mogą zostawiać wyczuwalną warstwę na skórze.

Kremy pod oczy

Osobną kategorię produktów stanowią kremy pod oczy. Skóra pod oczami jest bardzo delikatna, dlatego też zasługuje na stosowanie specjalnych kosmetyków, które zadbają o nią w delikatny sposób oraz poprawią jej napięcie. Dodatkowo, wiele produktów pod oczy zawiera substancje zmniejszające opuchliznę oraz zasinienia pod oczami. Aby wzmocnić to działanie, warto trzymać swój krem w lodówce - zimno sprawi, że naczynia krwionośne się zwężą, a sińce i opuchlizna zostaną zmniejszone.

Powyższe rodzaje kosmetyków są swego rodzaju podstawą. Jeśli jednak nie jest dla nas wystarczająca lub chcemy bardziej zadbać o skórę, możemy rozszerzyć ją o kolejne kroki. Co ciekawe, w krajach takich jak Korea Południowa czy Japonia bardzo popularna jest pielęgnacja uwzględniająca 10 lub więcej kroków. Zazwyczaj uwzględnia ona oczyszczanie olejem oraz produktem myjącym na bazie wody, peeling, tonik, lotion czy emulsję, serum, maseczkę, krem lub nawet kilka kremów, krem pod oczy oraz ochronę przeciwsłoneczną. Nie wszystkie kroki wykonywane są jednak codziennie. O części tych dodatkowych elementów przeczytacie poniżej.

Maseczki do twarzy

W ciągu ostatnich lat ogromną popularność zyskały maseczki do twarzy. Do wyboru mamy te w kremie, typu peel-off oraz w płachcie. Maski w kremie nie są niczym nowym, a ich użycie polega na nałożeniu kosmetyku o konsystencji kremu na twarz na kilka/kilkanaście minut lub nawet całą noc.

Maski peel-off również mają formę kremu, ale w kontakcie z powietrzem zasychają, tworząc powłokę. Tak zaschniętą warstwę możemy po kilkunastu minutach zerwać na raz.

Moda na maski w płachcie przyszła do nas natomiast z Korei i Japonii. Są to bawełniane płaty z wyciętymi otworami na oczy, nos i usta, nasączone substancjami odżywczymi. Maseczki takie nakładamy na ok. 20 minut, po czym zdejmujemy.

W ostatnim czasie furorę robią różne wariacje na temat tych trzech typów masek. W drogeriach możemy znaleźć maski brokatowe, z nadrukowanymi na płachcie zwierzątkami lub nawet usuwane za pomocą magnesu. Dość popularne są też maski pod oczy, które zazwyczaj łagodzą podrażnienia i zmniejszają opuchliznę oraz zasinienia.

Peelingi

Przed zastosowaniem maseczki warto jest jednak wykonać peeling, który nie tylko usunie martwy naskórek, ale również sprawi, że skóra chętniej i lepiej przyjmie zawarte w masce substancje. Możemy wybierać wśród peelingów tradycyjnych, czyli z drobinkami ścierającymi oraz enzymatycznych, które działają dzięki zawartym w ich składzie delikatnym kwasom.

Serum

Elementem pielęgnacji kojarzącym się często z luksusowymi produktami jest serum. Prawda jest jednak taka, że jest to produkt dla każdego. Zadaniem serum jest wzmocnienie działania pozostałych kosmetyków.

Występują one w różnych konsystencjach, zazwyczaj są jednak dość lekkie i wodniste, dzięki czemu szybko się wchłaniają. Ich działanie jest natomiast przeróżne. Możemy znaleźć sera rozjaśniające, wybielające, z witaminami, oczyszczające, zwężające pory i jakie tylko jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Powyższe rodzaje kosmetyków są najczęściej stosowanymi produktami do pielęgnacji twarzy zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie. Wspomniane wcześniej inne rodzaje produktów, jak lotiony i emulsje nie cieszą się u nas tak dużą popularnością, choć prawdopodobnie zmieni się to w ciągu kilku najbliższych lat.