kosmetyki do makijażu twarzy

Kosmetyki do makijażu twarzy

Stosowane od tysięcy lat, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, od zawsze dawały możliwość wyrażania siebie lub stanowiły istotny element wielu obrzędów. Dzisiaj ich zadanie polega głównie na poprawieniu wyglądu i ukryciu mankamentów. O czym mowa? Oczywiście o kosmetykach do makijażu.

Już w starożytnym Egipcie powszechne było stosowanie naturalnych barwników takich jak węgiel czy koszenila w celu barwienia ciała i twarzy. Nasze babki używały buraków, aby zaróżowić sobie policzki, a w pewnym momencie w historii stosowano nawet takie substancje jak ołów, by uzyskać piękną, bladą cerę. Rozwój nauki sprawił jednak, że dzisiejsze kosmetyki są o wiele bezpieczniejsze, a ich użycie nie skutkuje rozwojem poważnych chorób czy utratą życia.

Bazy pod makijaż

Kosmetyki kolorowe dzielimy głównie ze względu na część twarzy, do której są one przeznaczone. Pierwszą taką grupą są produkty do twarzy jako takiej, czyli skóry na niej.

Znajdziemy wśród nich m.in. bazy, których zadaniem jest przygotowanie cery do nałożenia podkładu. Zwiększają one przyczepność i trwałość makijażu, ale często mają też dodatkowe działanie takie jak matowienie, rozświetlanie lub wyrównywanie kolorytu skóry.

Podkład do twarzy

Następnym krokiem jest nałożenie podkładu, czyli produktu zawierającego pigment w kolorze najbardziej zbliżonym do naturalnego koloru cery. Podkłady występują zarówno w wersji płynnej, kremowej jak i suchej. To, jaki rodzaj wybierzemy, zależy od naszych preferencji oraz rodzaju skóry. Podkłady mają też różne wykończenia (od matowych, przez satynowe po rozświetlające) i odmiennie zachowują się na skórze - jedne będą ciągle “mokre”, inne natomiast zastygają, tworząc swego rodzaju powłokę. Produkty zastygające dedykowane są dla osób, które mają problem z trwałością makijażu i oczekują, że utrzyma się on w nienaruszonym stanie przez wiele godzin. Ze względu na swoją formułę są jednak bardziej wysuszające i jeśli nie zastosujemy odpowiedniej pielęgnacji, mogą pogorszyć stan naszej cery. Szczególnym typem podkładu są kremy bb, łączące ze sobą właściwości pielęgnacyjne oraz pigmenty koloryzujące.

Korektor do twarzy

Drugim rodzajem kosmetyku poprawiającego wygląd cery jest korektor. Do wyboru mamy zarówno korektory płynne jak i suche. Ich zadaniem jest ukrycie mankamentów, dlatego stosujemy je tylko na konkretne partie twarzy, gdzie np. znajdują się niedoskonałości lub pod oczami. Korektory często są o wiele “cięższe” niż podkłady, dlatego właśnie stosuje się je w miejscach, które potrzebują zwiększonego krycia.

Pudry utrwalające

Do utrwalenia podkładu i korektora używamy pudrów. Puder występuje w formie suchej, może natomiast być prasowany lub sypki. Nakładamy go na skórę za pomocą puszka lub pędzla, a jego zadaniem jest utrwalenie wcześniej nałożonych kosmetyków. Nie każdy musi stosować tego typu produkt - jeżeli nie mamy problemu z trwałością makijażu i jesteśmy zadowoleni z działania samego podkładu, nie musimy tego robić. Pudry mogą spełniać też podobne funkcje, co podkłady, czyli matowić lub rozświetlać cerę.

Bronzery do konturowania i opalania

Używanie pudru przydaje się też, kiedy chcemy zastosować konturowanie lub zwyczajnie nałożyć na policzki róż. Tego typu produkty, których zadaniem jest lekka zmiana rysów twarzy, mogą występować w formie mokrej lub suchej. Produkty mokre, takie jak kremy, kredki lub nawet płyny nakładamy na mokry, nieprzypudrowany podkład i dopiero później utrwalamy całość. Jeśli użyjemy jednak kosmetyku w wersji suchej, najlepiej zastosować go na już przypudrowaną skórę, dzięki czemu nie zrobimy sobie plam.

Wśród kosmetyków do konturowania wyróżniamy bronzer i rozświetlacz, choć można do nich dodać także róż. Bronzery występują w wielu odcieniach, ale w dwóch tonacjach - ciepłej lub chłodnej. Ciepła, wpadająca w tony pomarańczowe służy imitowaniu naturalnej opalenizny. Tego typu produkt nakładamy w miejsca, gdzie skóra opaliłaby się naturalnie. Bronzery chłodne, wpadające w szarość nakładamy tam, gdzie na twarzy tworzy się cień, czyli pod kośćmi policzkowymi. Możemy nałożyć je również na boki nosa lub linię włosów, aby zmniejszyć optycznie te części ciała.

Rozświetlacze i róże

Rozświetlacz jest przeciwieństwem bronzera i jego zadaniem jest stworzenie kontrastu oraz, jak sama nazwa mówi, rozświetlenie i ożywienie skóry. Nakładamy go więc na szczyty kości policzkowych i we wszystkie miejsca, które chcemy wizualnie uwypuklić. Dostępne na rynku rozświetlacze również mogą być ciepłe lub chłodne, tutaj jednak wybór uzależnić należy od naszego naturalnego tonu skóry. Rozświetlacze, tak jak i bronzery, dostaniemy zarówno w formie suchej jak i płynnej, a wybór tego odpowiedniego dla nas zależy od preferencji.

Różem także w niewielki sposób można modelować kontury twarzy, zwłaszcza tymi w bardziej brązowych odcieniach, jednak głównie służy on ożywieniu i nadaniu naturalnego rumieńca. Nakładamy go na kości policzkowe mniej więcej na środku policzka. Róże także możemy dostać w formie płynu, kremu czy kredki, suchej prasowanej lub sypkiej.

Mgiełki utrwalające i fixery

Na rynku dostępne są też preparaty, które mają zwiększyć trwałość makijażu. Do stosowania codziennego mamy różne mgiełki utrwalające. Często zawierają one substancje nawilżające, jest to więc dobry sposób na “przedłużenie” codziennej pielęgnacji. Na wielkie wyjścia warto jednak sięgnąć po coś skuteczniejszego, a mianowicie fixery. Są to spraye na bazie alkoholu, które znacznie lepiej utrwalają makijaż, ale mogą też przesuszać skórę, stąd też zalecenie tylko okazjonalnego stosowania.

Kraina kosmetyków kolorowych jest bardzo bogata, a przedstawione wyżej produkty stosowane są tylko do makijażu twarzy. Jeśli ciekawią was pozostałe kosmetyki do makijażu, zajrzyjcie do odpowiedniej zakładki na stronie.