piękna kobieta

Historia kosmetyków jest nierozerwalnie związana z historią ludzkości. Już od wieków nie tylko kobiety, ale również mężczyźni przy ich pomocy próbowali uzyskać jak najlepszy wygląd oraz zatrzymać upływ czasu. W miarę rozwoju branży kosmetycznej przestaliśmy stosować domowe sposoby, a w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat rynek ten rozwinął się niesamowicie.

W czasach kiedy co kilka miesięcy pojawiają się nowe kosmetyczne odkrycia, bardzo trudno jest nadążyć i wiedzieć “co w trawie piszczy”. Istnieją jednak pewne zasady podziału kosmetyków, które są niemalże niezmienne. Różne części naszego ciała potrzebują różnego rodzaju pielęgnacji, dlatego też innych kosmetyków używamy do dbania o skórę twarzy, a innych do pielęgnowania włosów.

Kosmetyki do włosów

Kosmetyki do włosów to produkty do oczyszczania, pielęgnacji, stylizacji i koloryzacji. Funkcję oczyszczającą spełniają różnego rodzaju szampony czy peelingi do skóry głowy. To właśnie skóra głowy odpowiada bowiem za wydzielanie łoju i przetłuszczanie włosów. Możemy o nią dodatkowo zadbać, stosując różnego rodzaju wcierki, np. takie, które pobudzają porost nowych włosów.

Do pielęgnacji samych włosów służą natomiast odżywki czy maski i te zazwyczaj nakładamy od połowy długości aż po końce. W tym gronie znajdziemy także kosmetyki ochronne, które zabezpieczają włosy przed działaniem czynników szkodliwych takich jak wysoka temperatura lub promienie UV.

Kolejny rodzaj, czyli produkty do stylizacji to wszelkie żele, gumy czy pasty stylizujące, pianki, lakiery do włosów i inne kosmetyki tego typu. Ich zadaniem jest przygotowanie włosów tak, aby były bardziej podatne na układanie lub utrwalenie całej fryzury. Role te mogą się oczywiście przenikać, tzn. niektóre kosmetyki do stylizacji mogą mieć działanie np. nawilżające.

Ostatni rodzaj produktów do włosów służy koloryzacji. Nie są to jednak tylko farby do włosów, ale także rozjaśniacze, dekoloryzatory i wszelkie kosmetyki, które wykorzystywane są w procesie zmiany koloru włosów. Trzeba jednak pamiętać, że o włosy farbowane lub rozjaśniane należy we właściwy sposób dbać, aby efekt był zadowalająco trwały, a stan włosów nie ucierpiał z powodu koloryzacji.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Sklepowe półki wręcz uginają się od produktów do twarzy i nie ma się co dziwić, w końcu jest to nasza wizytówka i element, na który zwracamy najwięcej uwagi. Mięśnie naszej twarzy pracują szczególnie mocno w ciągu całego dnia tworząc różnorakie miny, dlatego też to właśnie na niej pojawia się najwięcej zmarszczek i to one są najbardziej widoczne.

W tej kategorii znajdziemy całą gamę kosmetyków. Będą tu więc produkty oczyszczające, takie jak peelingi, żele czy pianki myjące, ale również specjalne mydła do twarzy lub olejki.

Do pielęgnacji służą natomiast kremy, maseczki, lotiony czy oleje. Spełniają one różne funkcje, np. nawadniają skórę lub chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Dzieli się je również ze względu na typ cery (np. sucha lub tłusta) albo ze względu na wiek.

Co ciekawe jednak, przypisywanie kosmetyków do konkretnych grup wiekowych nie występuje w krajach azjatyckich takich jak Korea czy Japonia. Tam za wyznacznik przyjmuje się po prostu stan skóry, a kosmetyki dobiera się do jej problemów i potrzeb.

Panowie wśród produktów do twarzy znajdą również kosmetyki do golenia, czyli wszelkie pianki, żele, wody i balsamy po goleniu, ale także coraz popularniejsze produkty do dbania o zarost, np. olejki lub balsamy do brody.

Ostatnią, bardzo popularną kategorią są produkty kolorowe, czyli kosmetyki do makijażu. Zaliczamy do nich wszystko, co ma działanie “krótkoterminowo upiększające”, a więc podkłady, pudry, tusze do rzęs, pomadki itd.

Kosmetyki do ciała

Jako że skóra na naszej twarzy jest cieńsza i bardziej narażona na uszkodzenia w porównaniu do reszty ciała, dlatego też doczekała się osobnej kategorii. Resztę kosmetyków przeznaczonych do stosowania na skórze nazywamy po prostu produktami do ciała, choć również wśród nich możemy rozróżnić osobne kategorie.

Najbardziej podstawowe będą oczywiście wszystkie kosmetyki myjące takie jak żele czy olejki pod prysznic, pasty do zębów itp. Kolejnym krokiem jest pielęgnacja, do której stosuje się różnego rodzaju balsamy, lotiony, oleje itp.

Wśród kosmetyków do ciała znajdziemy także produkty do depilacji ułatwiające jej przeprowadzenie (odpowiednik męskich pianek do golenia twarzy) lub same mają działanie depilujące. W tej grupie znajdą się woski do depilacji lub specjalne pasty.

Choć większość kosmetyków z powodzeniem może być używana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, istnieje pewien ich rodzaj przeznaczony tylko dla kobiet. Są nim produkty do pielęgnacji biustu. Mimo że można w tym celu używać standardowych balsamów, kosmetyki stworzone specjalnie do dbania o tę część ciała często zawierają składniki, które np. mają efekt powiększający. W efekcie, w domowym zaciszu, bez ingerencji chirurga możemy w niewielkim stopniu powiększyć biust. Również kosmetyki dla kobiet w ciąży są szczególnym przykładem - mają one uchronić skórę przed powstaniem rozstępów dzięki bardzo intensywnemu odżywianiu i nawilżaniu.

Antyperspirantów i dezodorantów nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Te pierwsze mają za zadanie powstrzymywać wydzielanie potu, drugie natomiast eliminują nieprzyjemny zapach. Na rynku dostępne są również tzw. blokery, czyli produkty dla osób, u których zwykłe antyperspiranty nie wystarczają.

Ostatnią grupą w kategorii kosmetyków do ciała będą produkty do stóp i dłoni. Jako że nasze dłonie pracują cały dzień i często narażone są na zranienia lub niekorzystne warunki takie jak zimna lub gorąca woda, mróz czy detergenty, z myślą o nich stworzono specjalne kremy. Od standardowych produktów do pielęgnacji ciała różnią się tym, że o wiele szybciej i lepiej się wchłaniają, dzięki czemu nie pozostawiają na dłoniach nieprzyjemnej, tłustej warstwy. Powinny być też bardziej odżywcze. Od kosmetyków do pielęgnacji stóp wymaga się szybkiego wchłaniania i niepozostawiania wyczuwalnej warstwy, w ich przypadku ważne jest jednak również działanie zmiękczające, za które odpowiada zazwyczaj wysokie stężenie mocznika w składzie. Ciekawym przykładem kosmetyków do stóp mogą być skarpetki złuszczające. Są to foliowe skarpety z dołączonymi do nich saszetkami ze specjalnym płynem. Po umieszczeniu w nich stóp wlewamy płyn, odczekujemy kilkadziesiąt minut i zdejmujemy. Po kilku dniach zrogowaciały naskórek zaczyna się łuszczyć, dzięki czemu nie musimy już usuwać go samodzielnie za pomocą pumeksu czy specjalnych tarek. Zarówno wśród produktów do dłoni, jak i do stóp znajdziemy przeróżne maseczki w zależności od potrzeb skóry.

Kosmetyki do paznokci

Poza kosmetykami do włosów, twarzy i ciała znajdziemy też produkty do paznokci. Służą one zarówno do dbania o samą płytkę paznokcia (w tym celu stosujemy np. oliwki, ale również produkty zmiękczające skórki) jak i do wykonywania manicure i pedicure. W przypadku zdobienia paznokci możemy wybierać wśród całej gamy lakierów. Podstawowy podział obejmuje lakiery tradycyjne, hybrydowe oraz żelowe. Lakiery tradycyjne usuwamy za pomocą zwykłego zmywacza do paznokci. Po nałożeniu na płytkę paznokcia musimy odczekać, aż same wyschną, a ich trwałość wynosi zwykle od trzech dni do tygodnia. Lakiery hybrydowe i żelowe są o wiele trwalsze (ok. 2-3 tygodnie), jednak do ich wykonania potrzeba więcej wprawy oraz specjalnej lampy, która za pomocą promieni UV utwardza lakier.

Warto pamiętać, że oprócz kosmetyków istnieje również cała gama akcesoriów, bez których ich działanie nie byłoby tak dobre a często nawet niemożliwe. Do takich przedmiotów z pewnością zaliczają się wymienione wyżej lampy do utrwalania manicure hybrydowego i żelowego, ale również zalotki do rzęs, wałki do włosów, akcesoria do zdobień paznokci i inne.

Kosmetyki to temat tak szeroki, jak szeroki jest asortyment drogerii i perfumerii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj do interesujących Cię zakładek na tej stronie.